X
 22.06.2017 Живот

Холандска брава за велосипед која го блокира мобилниот телефон

Телекомуникациската компанија во Холандија се здружила со државниот орган за безбедност во сообраќај за да креира брава за велосипед која во текот на возењето ги заклучува мобилните телефони со цел да се заштитат младите возачи кои редовно го користат телефонот додека возат низ гужвите по улиците.


Апликацијата за телефон ќе ја отклучува бравата на велосипедот за да може да се вози, а истовремено ќе го блокира пристапот кон сигналот на мрежата од мобилната телефонија „KPN“. На тој начин, велосипедистот ќе може телефонот да го користи само за повикување на итни служби. Кога велосипедот ќе застане и ќе се заклучи, телефонот повторно ќе работи.

Холандското здружение за сигурност во сообраќајот денес соопштило дека очекува „сигурносната брава“ да биде пуштена во продажба пред крајот на оваа година и да чини околу 100 евра.

Здружението наведува дека употребата на паметни телефони е причини за една петтина несреќи со велосипеди, во кој се вклучени деца.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот