X
 04.11.2017 Живот

Купувачите од „Зара“ збунети со пораките на етикетите на облеката

зара
Фото: Reuters

Купувачите во продавницата на „Зара“ во Истанбул затекнале необични етикети на облеката - обвиненија од турските работници-произведувачи дека не се платени за робата што е изложена на тоа продажно место.

Работниците-произведувачи кои имаат договор со „Зара“ влегувале во продавницата и ставале етикета на облеката. На етикетите пишувало: „Јас го направив овој предмет што ќе го купиш, но не сум платен за тоа“.

Со тоа, работниците ги повикуваат купувачите да ја поддржат кампањата и да извршат притисок врз „Зара“.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот