X
 11.11.2017 Уметност

Реставрирана слика стара 399 години - резултатите се неверојатни

1

Пред околу 200 години, некој го премачкал портретот на непозната дама со дебел слој лак. Сè до неодамна биле откриени вистинските бои на сликата.

Повеќето од деталите на сликата „Жена во црвено“ се изгубени, а сè што е познато е дека тогаш имала 36 години. Реставрацијата на уметничките дела може да оди во сосема погрешна насока, меѓутоа овој презентер покажа високо ниво на експертиза кога ги открил бујните бои што се криеле под заштитниот завршеток.

2

2
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност