17.12.2022 Култура

Молскавична популарност: Како серијата „Венсдеј“ го освои светот за само три недели?

Серијата „Венсдеј“ (англ.Wednesday) на Тим Бартон стана вистински хит, само три недели по премиерата на „Нетфликс“.

Серијата со Џена Ортега во главната улога веќе собра милијарда часови гледаност на „Нетфликс“, а над неа останаа само „Игра со лигњи“ и „Почудни нешта“.

Исто така, социјалните мрежи се преплавени со видеа на кои корисници од целиот свет се обидуваат да го имитираат танцот што го изведува Венсдеј Адамс во една епизода од оваа доста популарна серија.

Со оглед на непроценливите часови што обожавателите ги поминаа анализирајќи ја облеката на Венсдеј, нејзините танцови, движења и бојата на усните, извршните директори на многу продукциски куќи се прашуваат која е магичната формула што поттикнува толкава вирална популарност?

По лошата година на „Нетфликс“ и драстичното опаѓање на вредноста на акциите, како и изгубените претплатници, „Венсдеј“ пристигнува како мешан пакет со приказни за секого. Ова е мистериозна комедија за младите возрасни, каде што Ортега ја глуми ќерката на познато и сакано ТВ-семејство. Венсдеј е неуспешно и најубаво девојче во училиштето, производ на најневообичаениот пар.

Во првата епизода го гледаме протерувањето на протагонистката од нејзиното средно училиште во предградието, откако ослободи неколку вреќи со пирани во базенот каде што пливаше средношколскиот ватерполо-тим како одмазда за малтретирањето на нејзиниот помал брат.

Токму затоа, таа се префрла во академијата „Невермор“, оддалечен интернат за маргинализирани деца. Таа е совршената ученичка: надарен полиглот, виолончелист и автор, но отфрлена е во училиштето на отпадници.

На интернет обожавателите разговараат дали тоа се антисоцијални тенденции или кодиран аутизам и колку совршената структура на Венсдеј го оправдува инаку општествено неприфатливото однесување.

- Само кога конвенционално убавата, нечудна личност прави чудни работи, тоа е вкусно за „нормалните“ луѓе - пишува еден коментатор.

Под површината на оваа натприродна мистерија е солидно младешко патување и учење да се преземе одговорност. Трајната привлечност на ваквите ликови е желбата секоја „чудна личност“ да се чувствува видена на телевизија. Можеби формулата на Венсдеј е погрешна, но поентата е фантазијата. Во идеализиран свет каде што вашата незаинтересираност за одобрување од другите ве прави непопустлив за насилници и чувар на вашите „чудни“ колеги, кој не би сакал да биде Венсдеј Адамс?

Извор: The Guardian
Фото: Screenshot/YouTube