X
 18.04.2020 Живот

Немојте со удар да го учите детето да не удира

Имам двојајчени близначки -2 години и 3 месеци. Едната е многу темпераментна, прва прооде, поубаво кажува зборови и реченици ама и „полоша“. Се што ќе земе сестра и, дали е играчка, блок, моливче, таа сака да и го земе и одма почнува со плачење ама јако плачење. Често ја бута со глава, со рака, ја удира. Пробав да клекнам на нејзина висина со убаво да и објаснам дека не треба така, пробав со гушкање со карање дури и ја удрив еднаш по раче, еднаш по задникот, ама џабе - ниту со добро не помага ниту со лошо. Кажете ми совет бидејки другава нема раат од неа, не може на раат да се заигра зашто одма и зема играчки , ја удира, бутка додека не и земе.

Ова е дел од прашањето на читателка упатено до психолозите и психотерапевтите, соработници на Деца.мк.
Одговорот на Билјана Манасова прочитајте го на овој ЛИНК.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот