X
 18.08.2019 Живот

Нудат 550 евра за дегустација на храна и вино и истражување на хрватското крајбрежје

Хрватската туристичка компанија „Круз Хрватска“ нуди бесплатно патување за истражување на хрватското крајбрежје и островите. Уште подобро, ќе ви бидат платени 550 евра за искуството. Јахтата на компанијата ќе патува од Сплит до Дубровник, истражувајќи ги крајбрежјето и далматинските острови.

Кандидатот што ќе биде избран ќе биде поканет да ги посети фармите за остриги, како и некои од 800-те традиционални винарници каде што за време на вечерата ќе има можност да вкуси некои од најдобрите јадења во регионот.

Ќе биде вклучено и готвење од страна на локалните жители, при што готвачот ќе го научи кандидатот да ги приготвува најдобрите јадења што се пренесуваат низ генерации.

јадење
Фото: Getty Images

Освен јадењето, кандидатот ќе има можност да го посети националниот парк Крка, како и Хвар и Вис.

Условите се кандидатот да биде заинтересиран за храна и пијалак, да има познавање за виното и вкусната храна за да може да даде детална рецензија за менијата и екскурзиите.

Избраниот кандидат ќе престојува на луксузната јахта со приватен балкон во период од седум дена.

Сите заинтересирани можат да се пријават ТУКА и да дознаат повеќе детали за патувањето. Апликациите се отворени до 4 септември, а патувањето е закажано за 10 октомври 2020 година.

Кандидатите мора да бидат над 18 години. Трошоците за летот не се вклучени.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот