X
 22.04.2024 Живот

Видео кое ги отвора очите и покажува како би изгледала Земјата во 2050 година ако не се справиме со климатските промени

Често мислиме дека последиците од климатските промени се прилично далеку. Може да биде тешко да се забележи постепеното зголемување на температурите на Земјата од едно до друго годишно време.

Повремено, ефектите од загревањето на нашата планета стануваат поочигледни преку зачудувачки фотографии и видеа од топење на глечерите или сè понасилни природни катастрофи, но дури и овие настани се периодични.

Неодамнешното видео на ТЕД претставува каква мрачна судбина ќе доживее нашата планета по неколку децении доколку луѓето не успеат да се справат со климатските промени.

Говорникот Шенон Одел изложува како би можел да изгледа животот на Земјата во 2050 година. На некој начин, тој го отсликува нашиот свет сега, само на поекстремен начин.

Одел ги опишува условите слични на суша во делови на САД, Африка и Австралија и како некои заедници не би можеле да се справат со нив. Дополнително, децата би биле навистина оштетени бидејќи повисоките температури и загадувачите на воздухот би предизвикале предвремено раѓање на бебињата, а стапката на астма и други респираторни состојби би се зголемила.

Одел скока уште 50 години до 2100 година, а ситуацијата станува далеку пострашна. Поради зголемувањето на нивото на морето, цели островски нации ќе станат непогодни за живеење, а климатските бегалци од целиот свет ќе почнат да се населуваат во пловечки градови над нивните потонати поранешни домови. Видеото не завршува тука, но заслужува да се погледне за целосно да се разбере тежината на ситуацијата.Извор: Mymodernmet.com
Фото: Screenshot/Youtube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот