X
 22.12.2021 Култура

Како Дедо Мраз го преживеа советското време?

Русите не го следеа примерот на западниот свет, кој целосно ја поистоветуваше фигурата на свети Никола со Дедо Мраз, туку овие две легенди ги развија независно.

Дедо Мраз беше симбол на руската зима во далечното минато.

Дедо Мраз е сличен на Дедо Мраз на многу начини, но тој исто така беше различен на многу начини. На пример, Дедо Мраз носи стап и има долга бела брада. Неговата коса понекогаш е црвена, но најчесто сина. Носи високи валенки - традиционални руски чизми што го штитат од студот. Наместо осум ирваси, тој со себе носи три коњи кои ја сочинуваат неговата руска тројка. Наместо на Северниот Пол, рускиот Дедо Мраз официјално живее на имот во рускиот град Велики Устјуг.

Сепак, легендата за него претрпе големи промени. Дедо Мраз, според руската традиција, порано бил злобен волшебник кој ги замрзнувал луѓето и киднапирал деца, земајќи ги во својата џиновска вреќа. За да ги „откупат“ децата, родителите морале да му дадат подароци. Со текот на времето верувањето се променило. Под влијание на христијанството и свети Никола, Дедо Мраз станал љубезен и добар и наместо да киднапира, почнал да им подарува на децата.

По 1917 година и Октомвриската револуција, Дедо Мраз беше „протеран“ од Русија. Тој се сметаше за еден вид „детски крал“, што беше неодржливо во нововоспоставениот советски режим. Во 1928 година бил прогласен за „сојузник на свештениците и кулаците“, а во земја каде што било забрането секое изразување на религиозни чувства, тоа не било добра позиција за митскиот дедо.

До 1935 година биле забранети и новогодишните елки бидејќи се сметале за буржоаски и религиозни верувања.

dedo mraz
Фото: Wikipedia

И покрај сето ова, Дедо Мраз „преживеа“.

20 години по забраната, дедото се вратил во Русија со подароци, но овој пат не за Божиќ, туку за „наднационална“, нерелигиозна и универзална новогодишна прослава.

Во 1937 година Дедо Мраз првпат отишол во московскиот Дом на сојузот. За да не биде поистоветен со западниот Дедо Мраз, бојата на неговата облека не смеела да биде црвена, а постои приказна дека Сталин лично наредил Дедо Мразовците во Русија да носат само сини палта.

Што се однесува до новогодишните елки, во 1935 година ги бранел високиот советски политичар Павел Постишев. Тој јавно побарал елките не за Божиќ туку за Нова година да бидат поставени во училиштата, домовите за деца, клубовите и кината бидејќи потеклото на обичаите е помалку важно од радоста што може да им ја донесе на советските деца.

Така и Дедо Мраз и елката во Советскиот Сојуз добиле „помилување“. Како што излезе, тие ги преживеаја тогашните политичари, па руските деца до ден-денес се радуваат на подароците што ќе ги најдат под елката, а кои им ги оставил нивниот сакан дедо.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура