X
 23.08.2017 Технологија

Корисни трикови за тастатура што треба да ги знаете

Не морате сите работи на компјутер да ги правите со помош на глувче. Вашата тастатура може да направи многу повеќе, а ова се само неколку примери.

Триковите функционираат само на оперативниот систем „Мајкрософт“ за десктоп-компјутери и лаптопи. Сите работат на „Виндоус 10“, а повеќето и на постари оперативни системи.

Висок контраст: Shift+Alt+Print


Oвој трик отвора прозорец што ви овозможува да ја активирате опцијата за висок контраст која ќе ја зголеми големината на буквите во сите отворени прозорци и ќе ги промени боите во висок контраст. На пример, десктопот ќе стане црн, а црните букви бели. Притиснете ја истата комбинација на копчиња за да се вратите во претходната состојба.

Свртете го екранот: Crtl+Alt+стрелките за горе, долу, лево и десно


Овој трик нема да функционира на сите компјутери бидејќи зависи од тоа дали вашата графичка картичка и видео-драјвер ја поддржуваат оваа опција. Ако сакате оваа промена да ја задржите засекогаш, тогаш отворете Settings (копчето за „Windows“+I), па отворете „System“ и потоа „Display“. Под „Orientation“ можете да ја изберете опцијата што ви одговара.

Префрлање од еден на друг отворен прозорец: Alt+Tab


Ако сакате да работите со повеќе отворени прозорци, не мора постојано да го користите глувчето за да се префрлате. Оваа опција ви овозможува тоа да го правите и со помош на тастатурата.

Бришете без потврда: Shift+Del

Доколку ви здосади постојаното потврдување дека сакате нешто да избришете, користете ја оваа опција.

Прикажување на десктоп/враќање на отворениот прозорец: копчето за „Windows“+D


Ако треба набрзина да побарате нешто на десктоп, не морате да ги затворате или минимизирате прозорците. Искористете ја оваа опција.

Заклучување на системот: копчето за „Windows“+L


Не оставајте го компјутерот незаклучен. Искористете ја оваа опција.

Исклучете го компјутерот: копчето за „Windows“+ X,U,I/U/R/H/S


Комбинацијата на „Windows“ и X ќе отвори „Quick Acces“, комбинацијата со U ќе ја отвори опцијата „Shut Down“ или „Sign Out“. R ќе го рестартира, H ќе го стави во хибернација, а S ќе го испрати на спиење.

„Google Chrome“ и „Mozilla Firefox“


Корисни кратенки за популарните веб-пребарувачи

Преминете на отворени табови:
Ctrl+ [tab#1-9]

Наместо скролање по сите отворени табови, отворете го оној што ви треба. Да речеме потребно ви е да го отворите четвртиот таб. Во тој случај притиснете Ctrl+4, додека Ctrl+9 ќе ви го отвори последниот отворен таб без оглед на тоа колку табови имате отворено.

Навигирање по табовите: Ctrl+Tab или Ctrl+Shift+Tab

Корисно кога имате отворено многу табови. Првата комбинација овозможува движење од лево на десно, а втората обратно.

Затворете таб: Ctrl+F4.

Брз и ефикасен начин на затворање табови без користење глувче.

Отворете ги затворените табови: Ctrl+Shift+T

Случајно го затворивте табот? Нема проблем: оваа комбинација ќе го врати.

Скролање без глувче: Shift+Space

Добар начин за листање на веб-страниците без глувче.

„Microsoft Office“


„Excel“

Затворање табела: Ctrl+W
Отворање табела: Ctrl+O
Избирање боја за пополнување: Alt+H,H

„PowerPoint“

Промена на големина за избран текст: Alt+H,F,S
Ставање слика: Alt+N,P
Ставање форма: Alt+H,S,H
Ставање тема: Alt+G,H
Избирање изглед на слајдот: Alt+H,L

„Outlook“

Нова порака: Ctrl+Shift+M
Одговор: Alt+H,R,P
Испраќање порака: Alt+S
Стави датотека: Alt+N,A,F

„Word“

Затвори активен прозорец или документ: Ctrl+W
Направи ги сите букви големи: Ctrl+Shift+A
Зачувај како: Alt+F, A
Прикажи низ цел екран: Alt+W, F
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија