X
 24.08.2022 Образование

Никогаш не е доцна: Инспиративни луѓе кои дипломирале на постара возраст

Тереза Брандл ја добила дипломата за завршено средно образование на 105-годишна возраст, па доколку мислите дека е предоцна да се запишете на факултет, размислете повторно.Има и други примери на инспиративни луѓе како Тереза што добиле диплома на постара возраст.

По околу 72 години откако биле пуштени од логор, овие сопружници заедно завршиле средно образование на 90-годишна возраст.Кијоко Озеки била најстара личност што добила докторат во Јапонија, на 88-годишна возраст.Дорита Даниелс станала најстарата дипломирана студентка на „Колеџ оф д Кењонс“ на 99 години.Овој маж никогаш не ја добил дипломата од средно училиште бидејќи бил повикан да се бори во Втората светска војна. Но, тој конечно ја добил дипломата на 98-годишна возраст.Лери Фелтон Џонсон имал цел да дипломира пред да наполни 100 години, а го сторил тоа 33 години порано.Извор: Studomat
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование