X
 24.11.2021 Култура

Џон Батист со најмногу номинации за „Греми“

Објавени се номинациите за 64. издание на наградите „Греми“ за 2022 година, со вкупно 86 категории.

Трката за оваа престижна музичка награда ја предводи Џон Батист, кој има 11 номинации, а Џастин Бибер, Доџ Кат и Х.Е.Р. имаат по 8 номинации. Зад нив се Били Ајлиш и Оливија Родриго со 7 номинации.

Ова се некои од поважните категории и номинираните.

Сингл на годината

„I Still Have Faith In You“ - АББА
„Freedom“ - Џон Батист
„I Get A Kick Out Of You“ - Тони Бенет и Лејди Гага
„Peaches“ - Џастин Бибер, Даниел Цесар и Гивеон
„Right On Time“ - Бренди Карлил
„Kiss Me More“ - Доџа Кет и СЗА
„Happier Than Ever“ - Били Ајлиш
„Мontero“ (Call Me By Your Name) - Лил Нас Екс
„drivers license“ - Оливија Родриго
„Leave The Door Open“ - Силк Соник

Албум на годината


„We Аre“ - Џон Батист
„Love For Sale“ - Тони Бенет и Лејди Гага
„Justice“ - Џастин Бибер
„Planet (Her) Deluxe“ - Доџа Кет
„Happier Than Ever“ - Били Ајлиш
„Back Of My Mind“ - Х.Е.Р.
„Montero“ - Лил Нас Екс
„Sour“ - Оливија Родриго
„Еvermore“ - Тејлор Свифт
„Donda“ - Канје Вест

Песна на годината

„Bad Habits“
„A Beautiful Noise“
„drivers license“
„Fight For You“
„Happier Than Ever“
„Kiss Me More“
„Leave The Door Open“
„Мontero (Call Me By Your Name)“
„Peaches“
„Right On Time“

Најдобар нов изведувач


Аруџ Афтаб
Џими Ален
Бејби Ким
ФИННЕАС
Глас Анималс
Џапанис Брекфаст
Кид ЛАРОИ
Арло Паркс
Оливија Родриго
Савети

Најдобар поп-соло изведба

„Anyone“ - Џастин Бибер
„Right On Time“ - Бранди Карлил
„Happier Than Ever“ - Били Ајлиш
„Positions“ - Аријана Гранде
„drivers license“ - Оливија Родриго

Најдобра поп-дуо/групна изведба

„I Get A Kick Out Of You“ - Тони Бенет и Лејди Гага
„Lonely“ - Џастин Бибер и Бени Бланко
„Butter“ - Би-ти-ес
„Higher Power“ - Колдплеј
„Kiss Me More“ - Доџа Кет и СЗ

Преостанатите категории и номинации можете да ги погледнете ТУКА.

64. издание на доделувањето на наградите „Греми“  ќе се одржи во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес на 31 јануари.

Извор: Grammy.com
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура