X
 26.01.2022 Култура

Сите погрешно ја разбравме песната „Све још мирише на њу“ на „Парни ваљак“

Неодамна почина легендарниот пејач на групата „Парни ваљак“, Аки Рахимовски, на 66-годишна возраст. Луѓето и колегите се збогуваа од него, а некои се потсетија и раскажуваа како настана една од неговите најдобри песни на сите времиња.

Не постои човек што не ја сака и не ја слушнал песната „Све још мирише на њу“, алудирајќи дека зад оваа песна се крие љубовна порака. Вистината е сосема поинаква.

Песната е напишана од Хусеин Хасанефендиќ Хус.

Многумина, слушајќи ја, би помислиле дека Аки, кој секогаш велеше дека жените му се инспирација, „се опил од изворот на љубовта на неговата сакана“, но тоа не е вистинското значење. Вистинското значење на оваа песна го откри Хус во емисија на една од хрватските телевизии.

- Станува збор за песна за младоста и поминувањето на времето, која како метафора зборува за замислена жена, а всушност е метафора за младоста, нешто слично на песната „Јесен у мени“ - ги објаснува Хус мотивите за пишување на оваа песна.

Во 1975 година Аки Рахимовски и Хусеин Хасанефендиќ заедно со Јурица Паѓен ја основале групата „Парни ваљак“ во соработка со менаџерот Владимир Михаљек Миха и ја основале првата постава на бендот. Оттогаш направија безброј хитови кои ќе останат за сите времиња.


Извор: Noizz.rs
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура