X
 26.11.2023 Живот

Трка до слободата - нова соба за бегство симулира искуство на бегство од Северна Кореја

Портрети на поранешни севернокорејски лидери висат над главата додека планот за бегство се реализира. Идните дезертери се движат кон границата каде што треба да ги деактивираат ласерите што ќе ги предупредат чуварите за нивното присуство. Насекаде има куршуми додека дезертерите минуваат низ студените води на тесниот речен премин.

Нивното патување го следи патот до слободата по кој тргнаа илјадници бегалци од Северна Кореја во последниве децении, освен што постои една клучна разлика: овие луѓе се Јужнокорејци и тие бегаат од бродски контејнер среде Сеул.

Влогот е голем во новопоставената соба за бегство во близина на плоштадот Гвангвамун, привремена инсталација која се обидува да го симулира искуството на бегањето од Северна Кореја за да ја подигне свеста за човековите права во Северна Кореја кај помладата публика.

Собите за бегство, тематските авантуристички игри каде што учесниците соработуваат за да најдат докази, да решаваат загатки и да ги завршат задачите за да „избегаат“ во ограниченото време, се популарни уште од пред 10 години.

Но, новата соба за бегство во центарот на Сеул, создадена од Граѓанската алијанса за човекови права на Северна Кореја и финансирана од Министерството за обединување на Сеул, е прва од ваков вид и има цел да обезбеди повеќе од само забавно искуство со пријателите.

2
Фото: Miri Cha

- Кога станува збор за едукативна содржина за човековите права на Северна Кореја, повеќето од нив се испорачуваат преку семинари или предавања - вели Мири Ча, креатор на просторијата за бегство на Граѓанската алијанса.

- Но, ова служи како добра можност за семејствата и пријателите да поминат низ слично искуство и да размислуваат за кршењето на човековите права во Северна Кореја на позначаен начин - додаде таа.

Наречено „Денбарам Мапарам“, што значи ветрови од север и југ, искуството во оваа соба ја раскажува приказната за измислениот лик Хјанг, млада ученичка во раните тинејџерски години која живее со своите родители во Пјонгјанг. Животите на семејството се менуваат кога таткото на Хјанг, поради чувството на неправда, ја критикува егзекуцијата на Севернокорејците затоа што гледале јужнокорејски филмови.

Севернокорејските власти го испраќаат нејзиниот татко во камп за работа, додека Хјанг и нејзината мајка се насила преместени во Мусан, во близина на Кина, што е остар контраст со нивниот живот во главниот град. Тогаш, таа и нејзината мајка одлучиле да избегаат од Северна Кореја.

Ча вели дека се консултирала со професионален писател и со севернокорејски дезертери за искуството да биде што е можно поблиску до реалноста.

- Дизајнот на просторијата траеше шест месеци, а беа потребни два месеца за да се конструира - вели таа.

Просторот бил изграден во контејнери за испорака, овозможувајќи му на тимот да го постави каде било. По обиколката низ цела Јужна Кореја, собата за бегство сега се наоѓа на плоштадот Чеонгје во Сеул, во канцеларискиот кварт во центарот на Сеул.

3
Фото: NK News

Однадвор, шарените контејнери за транспорт не даваат никакви индиции дека искуството е поврзано со Северна Кореја или човековите права.

- Сакам посетителите да доаѓаат без никакви очекувања или предрасуди - објасни Ча.

Во Јужна Кореја, севернокорејското прашање за човековите права е толку политизирано, што поставувањето на ова не беше лесна задача - вели таа.

Собата е целосно резервирана до 19 ноември, но Ча рече дека нејзината организација се надева дека ќе го постави искуството на постојана локација во иднина.

Учесниците имаат 60 минути да излезат од собата за бегство. Додека на некои им е потребна мала помош од персоналот, секој успева да стигне на другата страна, реалност што не е загарантирана за оние што навистина се обидуваат да избегаат од режимот.

- Моментот кога излегов од последната соба и излегов на слобода ме потсети на моментот кога слетав во Јужна Кореја - вели еден од дезертерите.

Извор: Nknews.org
Фото: Miri Cha
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот