26.12.2018 Живот

Зошто розовата е женска, а сината машка боја?

Зошто женските бебиња се облекуваат во розово, им се купуваат розови играчки и собата им се уредува во розова боја, а кај момчињата сè е во сина боја? Од каде и од кога потекнува оваа традиција?

На фотографиите од 19 век може да се забележи дека малите деца, без разлика дали се машки или женски, биле облекувани во широки бели фустанчиња. Промената и одлуката сината да биде боја за момчињата, а розовата за девојчињата се случувала постепено.

Со векови сите деца носеле бели, практични фустани, кои лесно се кревале за да им се променат пелените. Пастелните бои на детската облека се појавиле во средината на 19 век, поради брзото валкање на белата ткаенина и останувањето на пожолтени дамки.

Но, според историчарите, на почетокот боите не биле симбол за пол.

Во 1940 година производителите на детска облека ја вовеле розовата боја за девојчињата, а сината за момчињата, па така генерацијата наречена „бејби-бум“ е израсната со двете бои, но поделени, да се знае која е за машки, а која за женски.

Но, не е тука крајот на приказната. Историчарите велат дека благодарение на движењето за правата на жените во 60-тите и 70-тите години на 19 век се вратила во мода унисекс облеката. Сепак, розовата и сината повторно испливале на површина како бои со одредено значење во однос на полот во 80-тите години, со развојот на преднаталните тестови за откривање на полот на детето.

Умните производители го искористиле моментот и почнале масовно да произведуваат не само облека, туку и сè друго што му е потребно на едно бебе во две различни бои. Така овие две бои подоцна си ја зацврстиле својата позиција во свеста на луѓето, како машка и женска боја.

Оттаму потекнува верувањето дека розовата е женска, а сината - машка боја. Ако мислевте дека ова верување има некакво религиозно потекло, сте погрешиле.

Живот