X
 29.03.2022 Култура

Рекорди на „Оскарите“: Еден човек освоил дури 22 статуетки

Некои од рекордерите сè уште се анонимни, а за некои ќе се зборува уште многу години.

Церемонијата на „Оскарите“ во 2019 година ја гледаа речиси 30 милиони луѓе, во 2020 година таа бројка падна на 22,5 милиони, а минатата година едвај надмина 10 милиони гледачи, што е најмал број на гледачи во историјата.

Затоа организаторите оваа година одлучија да поканат што повеќе познати личности на доделувањето. Освен тоа, „Оскарите“ се вратија во театарот Долби во Лос Анџелес, а церемонијата ја водеа дури три актерки.

Еве некои од најуспешните филмови и луѓе од холивудската фабрика за соништа кои влегоа во историјата на „Оскарите“.

Некои од рекордерите по бројот на златни статуетки што ги освоија сѐ уште се анонимни, а за некои ќе се зборува уште многу години.

Филм што освои најмногу „Оскари“ - 11


„Бен-Хур“, (1959)
„Титаник“ (1997)
„Господарот на прстените: Враќањето на кралот“ (2003)Филм што добил најмногу номинации - 14

„Сѐ за Ева“ (1950) - номиниран во 14 од 16 категории, а освои 6 „Оскари“.

„Титаник“ (1997) - номиниран во 14 од 17 категории, а освои 11 „Оскари“.

„Ла ла ленд“ (2016) - номиниран во 14 од 17 категории, а освои 6 „Оскари“.Филм со најмногу освоени „Оскари“ по број на номинации - 11

„Господарот на прстените: Враќањето на кралот“ (2003) - освои „Оскар“ во сите категории во кои беше номиниран.

Човек што има освоено најмногу „Оскари“ е Волт Дизни, а освоил дури 22 статуетки.

Жена што освоила најмногу „Оскари“
е Едит Хед за костими, а освоила 8 „Оскари“.

Актерка со најмногу освоени „Оскари“ е Кетрин Хепберн. Таа освои 4 награди, сите за главна женска улога.

Големата петорка („Оскар“ за најдобар филм, режисер, главен актер, главна актерка и сценарио) ја освоија филмовите:

„Се случи една ноќ“ (1934)
„Лет над кукавичјото гнездо“ (1975)
„Кога јагнињата ќе стивнат“ (1991)Личност што освои најмногу „Оскари“ истата година - 4

Волт Дизни во 1954 година беше номиниран за шест, а освои четири „Оскари“ - а номинациите и освоените статуетки се рекорди.

Сценарио - 3 „Оскари“ (најдобро оригинално и адаптирано сценарио)

Вуди Ален
Чарлс Брекет
Педи Чајевски
Френсис Форд Копола
Били Вајлдер

Монтажа - 3 „Оскари“

Телма Шунмејкер - освои награда во 1980, 2004 и 2006 година.
Мајкл Кан - освои награда во 1981, 1993 и 1998 година.

Извор: ddl.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура