X
 29.10.2019 Технологија

Електрична четкичка за заби што користи вештачка интелигенција

Деновиве изгледа како секој бренд да се обидува максимално да го искористи машинското учење за да ги исполни своите производи со специјални моќи и, што е најважно, да заработи повеќе.

Но, дали на нашите идни електрични четки за заби навистина им е потребна доза на вештачка интелигенција? Од „Орал-Б“ велат дека нивната нова електрична четка за заби, која чини 220 долари, ќе користи податоци од сензорите во главата на четката и блутут за да ги пренесува советите добиени од вештачката интелигенција преку апликација.

Поточно, четката се поврзува со апликација на вашиот телефон преку блутут и кога ќе почнете да четкате, апликацијата ќе ви прикажува тајмер за да знаете колку време четкате и ќе ве советува каде да четкате. Четката користи сензори за да знае кога е преголем притисокот или кога не четкате доволно долго на одредено место и потоа податоците ги праќа во апликацијата. Апликацијата потоа користи алгоритам за да ви каже каде треба да четкате подобро и да ве оцени колку добро сте четкале.

Од компанијата тврдат дека научиле како добро да четкаат заби преку „продлабочување на нивното разбирање на однесувањето на потрошувачите од 60 земји“.

- Создадовме алгоритам од повеќе од 2.000 сесии на четкање за да добиеме ексклузивни увиди во навиките за миење заби од целиот свет - наведуваат од компанијата.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија