30.05.2020 Образование

Влез само за ученик или родител, растојание од 2 метри, маски и ракавици...Како ќе се вршат уписите во средните училишта?

Влез само за учениците, или само за еден родител ако ученикот не може да дојде, задолжително дезинфицирање на клупите и просториите во училиштето, користење на заштитна маска и ракавици за вработените во училиштето, одржување на растојание меѓу присутните од најмалку 2 метри, редари пред школите...

Ова се само дел од правилата кои мора да се почитуваат при уписите во средните училишта во земјава. Протоколот, утрово на „Фејсбук“ го објави министерот за образование и наука Арбер Адеми:

Ова пак, e Протоколот за постапување кој треба да се почитува при полагањето на приемен за упис во Математичко-информатичката гимназија: