X
 30.10.2021 Технологија

Кинеска компанија ќе почне масовно производство на летачки автомобили до 2024 г.

Кинеската компанија за електрични возила „Експенг“ претстави концепт за летачки автомобил кој треба масовно да се произведува до 2024 година.

Возилото е развиено од партнерот на „Експенг“, стартап-компанија наречена „ХТ Аеро“, која собрала над 500 милиони долари од инвеститори минатата недела.

Автомобилот е замислен да лета на мала височина, а има волан за возење на пат. Роторите на автомобилите може да се скријат кога автомобилот вози по пат. Во автомобилот има место за две лица и може да лета најмногу 35 минути, па затоа е наменет за урбани средини.


Фото: Xiaopeng

Компанијата планира да го продава автомобилот за помалку од 157.000 долари.

Во трката за развивање летачки автомобили се и други компании, како „Џенерал моторс“, „Тојота“ и „Хјундаи“. „Експенг“ годинава претстави и електричен автомобил кој е поевтин за една третина од сличните автомобили што ги нуди американската компанија „Тесла“.

Извор: Business Insider
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија