X
 31.08.2017 Култура

Онлајн-речник од најстариот пишан јазик

Биле потребни цели 90 години за да се комплетира, но во 2011 година научниците од Универзитетот во Чикаго конечно објавиле речник од 21 том на јазикот акадиан што се користел во древна Месопотамија. Јазикот не бил зборуван цели 2.000 години, меѓутоа, бил зачуван на глинени плочи и во камени натписи. Во последните два века научниците се посветиле на негово дешифрирање.

ТУКА можете да ги преземете PDF документите на речникот. Сите тома ќе ве чинат повеќе од 1.000 долари.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура