X
 02.08.2022 Технологија

Компјутер покажа како би изгледало последното селфи на Земјата

Доколку некогаш се прашувате како би изгледало последното селфи на светот, во случај на апокалипса, сега го имаме одговорот.

Генератор на фотографии, кој работи со вештачка интелигенција, направил фотографиии од она што би можело да биде последното селфи на Земјата. Видео од фотографиите било објавено на социјалната мрежа „Тик-ток“.

Креаторот на видеото не открил кој софтвер го користел за креирање на фотографиите. Но, без разлика на тоа, тие покажуваат страшна слика од сцени кои изгледаат како излезени од хорор филм.

@robotoverloards Asking an Ai to show the last selfie ever taken #creepy#scary#ai#midjourney#dalle2 #foryoupage ♬ It's Just a Burning Memory - The Caretaker


Извор: Futurism
Насловна фотографија: Tik-tok (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија