X
 06.01.2020 Култура

Златен Глобус 2020 година - Прогласено најдоброто филмско остварување

77. издание на Златен глобус вклучуваше говор за климатските промени, пијани говори и големи изненадувања. Наградата за најдобар филм ја доби „1917“, додека Рене Зелвегер ја освои наградата за најдобра актерка за филмот „Judy“. Хоакин Феникс ги победи Адам Драјвер и Кристијан Бејл и си замина со наградата за најдобар актер за „Joker“. Говорот на Феникс можеби не беше „музика за уши“ за секого, но сигурно дека ќе остане запаметен, особено затоа што покриваше проблеми како климатските промени и молба до познатите личности да не ги користат нивните приватни авиони толку често.

Расел Кроу ја освои наградата за најдобар актер на телевизија, но не можел да присуствува на церемонијата бидејќи се наоѓа во Австралија за да помогне во борбата против ужасните пожари. Оливија Колман ја освои наградата за најдобра актерка во серија-драма за „The Crown“, а наградата за најдобра актерка во споредна улога во филм ѝ припадна на Лаура Дерн за „Marriage Story“.

Останатите победници погледнете ги во продолжение.

Телевизија

Најдобра изведба за актер во ТВ-серија, мјузикл или комедија

Мајкл Даглас, „The Kominsky Method“

Бил Хадер, „Barry“

Бен Плат, „The Politician“

Пол Руд, „Living with Yourself“

Рами Јусф, „Ramy“  - победник

Најдобра изведба од актерка во ТВ-серија - мјузикл или комедија


Кристина Апелгејт, „Dead to Me“

Рејчел Броснахан, „The Marvelous Mrs. Maisel"

Кирстен Данст, „On Becoming a God in Central Florida“

Фиби Валер-Бриџ, „Fleabag“ - победник


Најдобра изведба од актер во ТВ-серија - драма


Брајан Кокс, „Succession“ - победник

Кит Харингтон, „Game of thrones“

Рами Малек, „Mr.Robot“

Тобијас Мензис, „The Crown“

Били Портер, „Pose“

Најдобра изведба од актерка во ТВ-серија - драма

Џенифер Анистон, „The Morning Show“

Оливија Колман, „The Crown“ - победник

Џоди Комер, „Kliing Eve“

Никол Кидман, „Big Little Lies“

Рис Витерспун, „Big Little Lies“

Најдобра изведба од актер во кратка серија или филм за ТВ


Кристофер Абот, „Catch-22“

Саша Барон Коен, „The Spy“

Расел Кроу, „The Loudest Voice“  - победник

Џаред Харис, „Chernobyl“

Сем Роквел, „Fosse/Verdon“

Најдобра изведба од актерка во кратка серија или филм за ТВ


Кејтлин Девер, „Unbelievable “

Џои Кинг, „The Act“

Хелен Мирен, „Catherine the Great“

Мерит Вевер, „Unbelievable“

Мишел Вилијамс, „Fosse/Verdon“ - победник


Најдобра кратка серија или филм за ТВ

„Catch-22“

„Chernobyl“  - победник


„Fosse/Verdon“

„The Loudest Voice“

„Unbelievable“

Најдобра изведба од актерка во споредна улога во серија, кратка серија или филм за ТВ

Патриша Аркет, „The Act“ - победник

Хелена Бонхам Картер, „The Crown“

Тони Колет

Мерил Стрип, „Big Little Lies“

Емили Ватсон, „Chernobyl“

Најдобра изведба од актер во споредна улога во серија, кратка серија или филм за ТВ

Алан Аркин, „The Kominsky Method“

Киеран Кулин, „Succession

Eндру Скот, „Fleabag“

Стелан Скарсгард, „Chernobyl“  - победник

Хенри Винклер, „Barry“

Најдобра ТВ-серија - драма


„Big Little Lies“

„The Crown“

„Killing Eve“

„The Morning Show“

„Succession“  - победник

Најдобра ТВ-серија - мјузикл или комедија

„Barry“

„Fleabag“  - победник


„The Kominsky Method“

„The Marvelous Mrs. Maisel“

„The Politician“ Филмови

Најдобар филм - мјузикл или комедија


„Once Upon a Time in Hollywood“  - победник

„Jojo Rabbit“

„Knives Out“

„Rocketman“

„Dolemite Is My Name“

Најдобар филм - драма

„The Irishman“

„Marriage Story“

„1917“ - победник


„Joker“

„The Two Popes“

Најдобар странски филм

„The Farewell“

„Pain and Glory“

„Portrait of a Lady on Fire“

„Parasite“  - победник


„Les Misérables“

Најдобро сценарио за филм


Ноа Баумбач, „Marriage Story“

Бонг Џон-хо и Хан Џин-вон, „Parasite“

Ентони Мекартен, „The Two Popes“

Квентин Тарантино, „Once Upon a Time in Hollywood“ - победник

Стивен Заилиан, „The Irishman“

Најдобра оригинална песна од филм


„Beautiful Ghosts“, „Cats“

„(I'm Gonna) Love Me Again“, „Rocketman“ - победник

„Into the Unknown“, „Frozen II„

„Spirit“, „The Lion King“

"Stand Up", „Harriet“

Најдобар актер во споредна улога во филм


Том Хенкс, „A Beautiful Day in the Neighborhood“

Ентони Хопкинс, „The Two Popes“

Ал Пачино, „The Irishman“

Бред Пит, „Once Upon a Time in Hollywood“ - победник

Најдобра актерка во споредна улога во филм


Кејти Бејтс, „Richard Jewell“

Анет Бенинг, „The Report“

Лаура Дерн, „Marriage Story“ - победник


Џенифер Лопез, „Hustlers“

Маргот Роби, „Bombshell“

Најдобар актер во филм - мјузикл или комедија


Даниел Крег, „Knives Out“

Роман Грифин Дејвис, „Jojo Rabbit“

Леонардо ди Каприо, „Once Upon a Time in Hollywood“

Тарон Егертон, „Rocketman“

Еди Марфи, „Dolemite Is My Name“

Најдобар анимиран филм

„Frozen II“

„How to Train Your Dragon: The Hidden World“

„Missing Link“  - победник

„Toy Story 4“

„Lion King“

Најдобар актер во филм - драма

Кристијан Бејл, „Ford v Ferrari“

Антонио Бандерас, „Pain and Glory“

Хоакин Феникс, „Joker“  - победник


Џонатан Прајс, „The Two Popes“

Најдобра актерка во филм - драма


Синтија Ериво, „Harriet“

Скарлет Јохансон, „Marriage Story“

Саоирсе Ронан, „Little Women“

Шарлиз Терон, „Bombshell“

Рене Зелвегер, „Judy“  - победник

Најдобра актерка во филм - комедија или мјузикл


Авквафина, „The Farewell“ - победник

Ана де Армас, „Knives Out“

Кејт Бланшет, „Where'd You Go, Bernadette“

Беан Фелдштајн, „Booksmart“

Ема Томпсон, „Late Night“

Најдобар актер во филм - комедија или мјузикл


Даниел Крег, „Knives Out“

Роман Грифин Дејвис, „Jojo Rabbit“

Леонардо ди Каприо, „Once Upon a Time... In Hollywood“

Тарон Егертон, „Rocketman“  - победник

Еди Марфи, „Dolemite is My Name“

Најдобар режисер

Бонг Џон-хо, „Parasite“

Сем Мендез, „1917“  - победник

Тод Филипс, „Joker“

Мартин Скорсезе, „The Irishman“

Квентин Тарантино, „Once Upon a Time in Hollywood“
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура