X
 29.01.2015 Култура

Студентските денови на Стив Џобс

Даниел Котки бил еден од најблиските пријатели на Стив Џобс, како и еден од првите работници во „Епл“. Неодамна, тој го откри неговиот студентски живот, чиј дел бил и Стив Џобс.


Котки открива за Си-Ен-Ен како изгледале студентските денови на Џобс. За почеток, Котки го запознал Џобс како бруцош на колеџот „Рид“.

Помеѓу другото, Котки открива и дека двајцата тогашни студенти експериментирале со дрога. Тие се интересирале и за спиритуалноста и биле „wannabe-монаси“, како што се нарекувале самите.

- Кога „Епл“ тргна да напредува, веќе немаше застанување. Стив ја насочи целата енергија кон успехот на својата компанија. За тоа не му беа потребни наркотици бидејќи неговата желба за напредок беше посилна од кој било ЛСД, вели Котки.

Повеќе за ова во следното видео.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура