X
 27.02.2015 Образование

Студентите во Шпанија ќе ја бојкотираат наставата на универзитетите


Студентите вчера се собраа на улиците во повеќе од 40 градови во Шпанија на протест против одлуката на Министерството за образование донесена во јануари во која се менува системот за додипломски и последипломски студии од 4+1 на 3+2 години. На протестите во Мадрид учествувале многу студенти.

На протестот во Мадрид во одреден момент се појавил метеж, но демонстрантите на крајот заминале мирно. Нов бојкот на наставата на универзитетите е планиран за 15 и 16 март.

Претставниците на шпанската студентска унија тврдат дека јавните универзитети во земјата се финансираат самите, но властите не сакаат нивен опстанок и на тој начин го загрозуваат јавниот систем на образование.

Студентите претходно организирале собирање потписи за петиција за повлекување на реформите во високото образование и собрале повеќе од 120.000.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование