X
 09.03.2015 Култура

Најновиот проект од иднината на Дубаи

Новонајавениот „Музеј на иднината“ во Дубаи ќе биде најдобриот досега.


Според известувањето, металната структура ќе биде полна со холограми, роботи и 3Д-печатени соби, ходници и сали. Музејот ќе биде отворен во 2017 година.

Премиерот шеик Мохамед Бин Рашид Ал Мактоум објаснува дека музејот вреден 136 милиони долари ќе има лаборатории за иновации и трајни изложби од иднината. Ќе има роботи, 3Д-печатени пристори и беспилотни леталки.

Накратко кажано, зградата ќе биде како дел од научно-фантастичен филм и за многумина е незамислива во моментов.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура