X
 08.04.2015 Култура

Во Индија постои храм посветен на "Facebook"

Индиските богови се заразени со социјалните мрежи, исто така. Мала шега, но можеби не сте слушнале дека во Индија има храм посветен на „Фејсбук“.


Индискиот храм кој го освои интернетот (а зошто и не би?) изгледа како виртуелен ѕид на социјалната мрежа. „Профилот“ на ѕидот е на Деви Сарасвати.

Доколку видите подобро ќе забележите дека Деви во својата листа на пријатели има индиски богови како Кришна, Лакшми, Шива, Кали и други. Ова дефинитивно е носење на социјалните мрежи на едно ново ниво.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура