X
 07.05.2015 Култура

Ретки фотографии од последните години од животот на Фрида Кало

Во 1950 година, фотографот Жизел Фреунд тргна на двонеделна посета на Мексико, меѓутоа таму се задржа скоро две години. Во Мексико го запозна легендарниот пар - Фрида Кало и Диего Ривера.

 

кало


Парот и` посака добредојде во нивниот дом, така што таа се „нурна“ во нивниот приватен живот и културно - уметничките разновидности во земјата, при што се родија стотици фотографии. Овие моќни фотографии се последните направени пред смртта на Кало, и сведочат за нејзината убавина и талент.

 


ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура