X
 16.05.2015 Култура

Најдобрите филмови кои ги нуди овогодинешниот филмски кански фестивал

Филмскиот фестивал во Кан, кој започна на 13 мај, оваа година нуди одлични филмски остварувања. Филмската фестивалска конкуренција е изненадувачки голема такашто браќата Коен имаат и тоа како тешка задача.

 

kan


Без разлика дали станува збор за имиња како што се Матео Гароне, Џиа Зангке или Жак Аудирад или пак нови имиња од независната филмска сцена, конечните резултати се подеднакво добри. Она што најмногу зачудува на овогодинешното 68 издание на Филмскиот фестивал е големиот број филмови на англиски јазик кои биле снимени на не-американско подрачје.

Она што следува е само краток вовед за некои од филмовите за кои досега сигурно веќе сте слушнале и кои со нетрпение ги очекувате.

 

1. Inside out

 

2. Love

 

2


3. Irrational man

 

4. Lobster

 

2


5. The sea of trees

 

 

7. Sicario

 

kan


8. Youth

 

9. A tale of love and darkness

 

10. Carol

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура