X
 19.07.2015 Култура

Најубавите писма испратени од уметниците


Пред осум години, музејот „Смитсонијан“ било местото кадешто се одржала изложбата наречена „Повеќе од зборови: илустрирани писма од архивите на американската уметност“.

На изложбата биле прикажани најубавите примери од 178-те рачно илустрирани писма, љубовни белешки и слични записи украсени од уметниците на кои им се восхитуваме и денес. Селекцијата може да се погледнете и денес, но он-лајн. Меѓу другите, на белешките се забележуваат имињата на Фрида Кало, Александар Калдер и Ворхол.

Погледнете го најдоброто од изложбата во галеријата.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура