X
 22.09.2015 Култура

Погледнете го трејлерот за документарецот "Последниот Македонец"

Во сабота на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ беше промовиран новиот документарец „Последниот Македонец“. Епска приказна за распарчувањето на Македонија од страна на големите сили, моќта на соседните држави, крвопролевање, братоубиства, разделби и уништување. Македонија денес се соочува со итите предизвици како и пред 100 години. Филмот ја отвора дилемата, ќе останеме Македонци или ќе бидеме истребени, рече режисерот Илија Пиперковски. Погледнете го трејлерот.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура