X
 17.10.2015 Култура

Најголемиот дочек во историјата на Југославија


На 18 и 19 октомври во 1969 година, во Белград бил одржан најголемиот пречек во цела поранешна Југославија.

Имено, астронаутите од мисијата „Аполо 11“, Нил Армстронг, Едвин Олдрин и Мајкл Колинс го посетиле сегашниот главен град на Србија. При испраќањето, Мајкл Колинс изјавил дека се надева дека повторно ќе ја посети Југославија со својата сопруга. Југославија била 13-та од 23 земји кои ги посетиле астронаутите испратени од Никсон.

Фотографии од настанот погледнете во галеријата.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура