X
 27.10.2015 Култура

Како литванското знаме ги доби своите бои?

литванија

 

Оваа прекрасна фотографија од шума во Литванија совршено ги доловува боите на националното литванско знаме - жолта, зелена и црвена - во своите есенски лисја. Фотографијата беше направена од Саулиус Станкевичиус близу градот Шилуте, кој инсистирал дека боите воопшто не се фотошопирани. Традиционално, се сметало дека боите на знамето ја претставуваат сончевата светлина (жолта), шумите и полињата (зелена) и крвта на својот народ (црвена).

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура