X
 29.10.2015 Култура

Работи поради кои веднаш би добиле смртна казна во Иран

Во текот на 2015 година во Иран се извршени преку 700 смртни казни, од кои голем дел од нив можеби и се престроги. Како што се предвидува, до крајот на 2015 година ќе бидат извршени преку 1.000.

 

иран


Поради кои причини можете да завршите на бесилка во оваа азиска земја?

1. Секс помеѓу лица во брак и слободни лица

2. Секс помеѓу муслиман/ка и немуслиман/ка

3. Истополов секс

4. Секс со маќеа

5. Заговор против владата

6. Обид за атентат врз политичари

7. Пцуење на Пророкот

8. Инцест

9. Силување

10. Убиство со предомисла

11. Убиство од небрежност

12. Шверцување и продавање на дрога

13. Ограбување
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура