X
 16.11.2015 Уметност

Средношколската мода во 1969 година

„Најновото правило во модата кај средношколките од 1969 година е - не постои никакво правило“.

 

мода


За разлика од популарната мода и стилови на одредени децении, „Гибсон“ девојката на 1890-тите и раните 1900-ти, флапери стилот на бурните 1920-ти, „Новиот изглед“ на 1950-тите, не постоеше никаков стил кој владееше во 1960-тите. Дури и тенко скроените пантолони и разните фустани, беа дел од модните избори на 1960-тите.

„Откачена нова слобода“, беше новото мото на 60-тите.

Културната трансформација беше неодолива сила за време на 60-тите, и низ Америка, и низ целиот свет беа трансформирани граѓанските права, женското и геј ослободувањето, сексуалната револуција и експлозивниот саундтрак на R&B.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност