X
 28.11.2015 Култура

Фотографии од птичја перспектива од прекрасната Варшава

Во 1944 година Варшава била уништена до темел, меѓутоа жителите успеале да ја вратат во живот.

 

лет


22 годишен фотограф Мациеј Маргаз успеал да создаде генијални фотографии од Варшава од птичја перспектива за да ја покаже убавината на неговиот град и да им докаже на луѓето дека таа се развива многу побрзо од било кога.

„Пред неколку месеци сфатив дека не постои ниту една квалитетна фотографија од Варшава од птичја перспектива, ниту пак ноќна фотографија. Тогаш решив јас да бидам тој кој прв ќе ја фотографира“, вели Мациеј.

Својот проект го нарекол „Варшава од воздух“. Успеал да пронајде неколку спонзори кои му го платиле ноќниот лет со хеликоптер. После 3 дена му се јавиле повеќе од 60 луѓе кои сакале да му помогнат во неговата мисија, па успеал да собере пари за три часови лет. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура