X
 15.12.2015 Култура

Најдобрите книги за деца во 2015 година


„Јас не пишувам за деца. Јас пишувам и некој вели дека тоа е за деца“, кажал Морис Сендак за време на своето последно интервју. Години претходно, Џ.Р.Р.Толкин тврдел дека „не постои нешто такво како книги за деца“, додека Е.Б.Вајт ги гледал децата како најљубопитни, најчувствителни и најдобри читатели.

Со овие мисли на ум, „Brain pickings“ ги одбра најдобрите книги за деца годинава. Сите наслови пронајдете ги во галеријата.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура