X
 23.02.2016 Култура

Најдобрите филмови според најпочитуваните режисери


Британското списание „Sight&Sound“ спроведува анкета на најпочитуваните режисери на секои десет години за да создаде листа од филмовите кои се најдобри според нивните мислења.

Во последната анкета учествувале над илјада учесници, меѓу кои Квентин Тарантино, Мартин Скорсезе, Вуди Ален, Френсис Форд Копола и други. Конечно, биле добиени 10 наслови кои се најчесто споменувани како најдобри од страна на режисерите.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура