X
 16.02.2021 Култура

По 19 години откриена нова грешка во серијата „Пријатели“

Обожавател на серијата „Пријатели“ по 19 години открил грешка што многумина не успеале да ја забележат.

Станува збор за 18. епизода од 8. сезона, која се емитуваше во 2002 година, а во која родителите на Рос и Моника организираа забава по повод нивната 35-годишнина од бракот. На забавата се присутни сите, па дури и бремената Рејчел.

Во спорната сцена, Џек Гелер, таткото на Рос и Моника, во еден момент се наоѓа во кадарот, а веднаш потоа е заменет со непознат маж.

- Кој е тој човек? - прашува тик-ток корисникот „bronniiieee“.

@bronniiieee

Who is THAT? #friendstok #tvbloopers #tvblooperfound #whoknew #trending #viral #fyp #foryou #xyzcba

♬ There goes the crackhead - Matthew Daniel Gordon
Но, постои логично објаснување за овој пропуст и е поврзано со начинот на кој е снимена серијата. Сцената е од ХД обработена верзија на епизодата која има формат на слика 16:9 наместо претходната верзија која оригинално била снимена во 4:3 формат, што значи дека сликата сега е поширока и прикажува повеќе од првично планираното, како на пример статисти кои не требало да се најдат на сцената.

Ова не е првпат обожавателите да забележат вакви грешки во „Пријатели“. Забележани се и други статисти на местото на познатите актери, па така непозната жена во една сцена ја заменува Рејчел.

Извор: Index.hr | Insider.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура