X
 05.03.2017 Култура

Најдобрите градби за 2017 година според сајтот „ArchDaily“

Специјализираниот онлајн магазин чија тематика се новости од областа на архитектурата, „ArchDaily“, и оваа година ги избра најдобрите градби од вкупно 3.000 проекти, врз основа на 75.000 гласови на читателите.

зграда

Меѓу наградените се најдоа разновидни проекти од сите краеви на светот. Покрај очекуваниот победник - станбената зграда во Њујорк од реномираната архитектонска компанија „BIG“ или долгоочекуваната зграда на филхармонијата во Хамбур, меѓу изненадувањата се најде капелата во Аргентина и фабриката за органска храна во Кина.

Во продолжение се добитниците на наградата „ArchDaily Building of the Year“ за 2017 година.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура