X
 16.06.2017 Култура

Европски градови во кои може евтино да се забавувате

Каде и да отидете на одмор, едно од поважните прашања во летните месеци сѐ повеќе е за тоа како да се помине одморот откривајќи нови места.

дечко и девојка
Фото: Shutterstock

Ако останете во Европа, меѓу 25те најевтини градови на пописот на Стандард се најдоа два хрватски градови, Загреб и малку поскапиот Задар.

За една ноќ во Загреб потребни Ви се 36 евра, а за во Задар околу 41 евро. На оваа листа се и Љубљана и Белград, а исто така и Братислава, каде за една моќ во прошетка веројатно ќе потрошите околу 40 евра.

Истамбул е релативно поевтин од овие градови и таму за една ноќ би потрошиле 30 евра, исто како и во Белград, а во Полска во Вроцлав потребни Ви се 41 евро исто како во Љубљана.

Солун и Софија се меѓу поевтините и за таму Ви се потребни 31 евро за една ноќ, а излегувањето во Киев ќе Ве чини за едно евро поскапо, односно 32 евра.
Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура