X
 21.06.2017 Технологија

Пристигна револуцијата - најголемата инвестиција која ќе го промени светот

револуција

Германската компанија „Robert Bosch“ позната по делови за автомобили како што се кочници и мотори, се подготвува за раст на побарувачката за делови за автономни возила.

Фабриката во Дрезден ќе започне да произведува чипови за автономни возила, паметни телефони и градови со инфраструктура поврзана со интернет во 2021 година, а ќе има потреба од 700 работници.

„Bosch“ е познат како производител на традиционални автомобилски делови, веќе долго време работи на софтвер и сè повеќе вложува во нови технологии како што се менува возењето на автомобилите.

Минатата година, во секој продаден автомобил во светот, во просек се наоѓале девет чипови кои ги направил „Bosch“.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија