X
 17.01.2021 Наша тема

Што истражувавме неделава?

Во случај да пропуштивте...
Ви нудиме краток преглед на авторските теми што ги објавивме неделава:


Нова година - нови предизвици, шанси и можности. Ќе умееме ли да ги искористиме за вистинската цел? 
Се крена многу прав околу најавената реформа во основното образование. Нештата се обелоденија, се стекна впечаток некако наеднаш, иако лично сметам дека за зафати кои се во интерес на здравјето на вака сериозно и долготрајно заболен организам каков што е образованието, каков и да беше пристапот, правот ќе беше неизбежен…, вели Елизабета Секирарска.

Ако сте ковид-пациент и не ви направат бесплатно ЦРП или Д-димери со упат од матичен, пријавете во Фондот за здравство
Откако Фондот за здравствено осигурување одлучи овие две лабораториски услуги да ги стави на позитивната листа, дел од матичните не можеа да дадат упати за нив, а потоа дел од оние што се обиделе да ја добијат оваа услуга биле враќани.

Таква фигура на 20 век како Блаже Конески немаат ни поголемите нации, науки и земји, вели Весна Мојсова-Чепишевска, директорка на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура  Со какви новини ќе ја започнете новата или Блажевата 2021?

Во јубилејната, десетта година како е капитен, одбојкарот Никола Ѓоргиев ја предводи репрезентацијата во квалификациите за Европското првенство
Ѓоргиев, кој инаку е и рекордер по бројот на настапи во црвено-жолтиот дрес, со 120 меча досега, е поим за истрајност, упорност и посветеност во својата работа.

„Челинџер“ - апликација на Олга, Теодора, Стефан и Митко го наградува секој поминат километар. Го чисти воздухот и поттикнува екооднесување
„Ја создадовме „Челинџер“ затоа што мислевме дека недостига алатка која ќе создаде општествено одговорна заедница, велат иницијаторите на апликацијата “.

Наставници критикуваат дека реформите се прават набрзина. Не брзаме, туку доцниме, одговори Царовска Некои од наставниците оценија дека реформите се прават набрзина, како и дека не е доволно истражувано околу моменталните состојби во образованието, иако се согласни дека промени во системот се неопходни

КОЛУМНА на Билјана Стојческа: Кои се желбите на младите за 2021?
Не е дека младите не се свесни што значи подобро образование, туку имаат недоверба во системот дали тоа може да се постигне. Оти под подобро образование се подразбира да немате наставници од 20 век кои образоваат ученици од 21 век, тоа е како 100-годишен јаз.

Министерката Ирена Стефоска за проблемите во културата: Не сме свесни што поседуваме, имаме богато културно наследство што без зборови говори за нас

Пандемијата не беше единствената „домаќинка“ што ме пречека како проблем, под „министерскиот тепих“ имаше тврдина од децениски поттурнати проблеми, вели министерката за култура Ирена Стефоска во интервјуто за Факултети.мк.

Четворица тинејџери што творат по инстинкт - ресенскиот бенд „Инстинкт“ ја објави првата песна  Факултети.мк ги поддржува и промовира младите талентирани и креативни луѓе и со објава на содржина посветена на нивните активности. Да им помогнеме да го добијат заслуженото место во земјава и во светот.

Леонида и Дарио - брат и сестра прваци во јавање. Јавањето им е како миење заби наутро
Задржувањето на шампионските титули е големо оптоварување кое мора да биде поткрепено со редовни тренинзи.

Додаток на свидетелство, јасни и однапред дадени критериуми за оценување за секој предмет... Како ќе се ставаат оценки според новата Концепција
Мотивацијата на учениците што и како да учат ќе зависи од тоа каков систем на оценување ќе постои.

Бионичката рака се составува за 1 час, а луѓето без подлактница можат сами да си ги купат деловите, велат средношколците што ја создадоа
Tие што имаат недостиг на горен екстремитет, поточно недостиг на подлактница, ќе можат да ја посетат нивната веб-страница, каде што ќе има листа на делови со линкови од онлајн-продавници од каде што може да се купат истите, и потоа да ја состават целата бионичка рака за само еден час, без никакво претходно искуство, со помош на дадените инструкции на веб-страницата.

Органи, коски, фетуси, но и мумијата од Липково ќе бидат дел од обновената музејска поставка на Институтот за судска медицина
Првата музејска поставка на Институтот била отворена во шеесетите години од минатиот век, вели проф. д-р Александар Станков, раководител на Институтот.

Колумна: Кој град е „град-пријател на младите“?
Колку и да звучи како празна флоскула, клучно е ние младите да имаме еднакви можности и место на масата каде што се одлучува за социјалниот, економскиот и политичкиот живот во местото каде што живееме. Градовите се во најдоброто издание кога се градат од заедници - а заедниците сега ги градат млади, на нови и иновативни начини.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наша тема