X
 17.07.2019 Живот

Топлотниот бран што ги зафати Алпите создаде езеро на 3.000 метри надморска височина

Еден човек кон крајот на јуни се качувал на француските Алпи и забележал глетка која е неверојатна, но и загрижувачка. Имено, планинарот Брајан Местри бил шокиран кога во пределот на Мон Блан на висина од околу 3.400 метри открил езеро.

Важен знак за климатските промени

Местри ја објавил фотографијата на „Инстаграм“ нагласувајќи дека во тој предел бил по само десет дена откако неговиот колега Пол Тодхантер се искачувал на истото место за кое вели дека било покриено со снег.

Но, во периодот меѓу двете искачувања се случи еден од најјаките топлотни бранови во Европа, кој го зафати и подрачјето на кое се искачувале планинарите.

Колку за потсетување, кон крајот на јуни во Франција е соборен температурен рекорд од 2003 година и се измерени 45,9 Целзиусови степени. И во регионот на Мон Блан во текот на тие денови беше соборен рекорд и била забележана температура од 9,3 степени.

View this post on Instagram

Time to sound the alarm... The problem here? These two pictures were taken only 10 days apart... It was taken earlier on June 28th, the second one was shared by Paul Todhunter. Only 10 days of extreme heat were enough to collapse, melt and form a lake at the base of the Dent du Géant and the Aiguilles Marbrées That I know, this is the first time anything like that as ever happened. Southern Europe and the Alps have been struck by a massive heatwave with temperature ranging from 40 to 50 degrees, the below 0 freezing altitude was as high as 4,700m (15,400ft) and during the day temperatures as high as 10 degrees Celsius (50 F) were felt on top of Mont Blanc 4,810m (15,780ft)... This is truly alarming glaciers all over the world are melting at an exponential speed... My interview with @mblivetv can be found here! https://montblanclive.com/radiomontblanc/article/massif-du-mont-blanc-un-petit-lac-se-forme-a-plus-de-3000-m-daltitude-48453 #climbing #climber #climb #frenchalps #savoie #savoiemontblanc #hautesavoie #outdoors #globalwarming #mountaineering #mountains #mountain #montagne #montaña #montagna #montanhismo #mountaineer #alpinist #alpinism #alpinisme #alpinismo #alpi #alps #environment #savetheplanet #climatechange #montblanc @patagonia @beal.official @millet_mountain @blueiceclimbing

A post shared by Bryan Mestre (@bryanthealpinist) on


Вистинско изненадување

Местри открива и дека условите за искачување биле хаотични.

- Во Шамони, град кој е на 1.000 метри надморска височина, се забележани речиси 40 степени. Истата недела нивото на замрзнување се кренаа на речиси 4.700 метри, наместо вообичаените 3.000 метри надморска висина - објаснува тој.

Планинарот додава и дека не мора да се напомене дека езерото било вистинско изненадување.

- Се наоѓа на 3.400-3.500 метри надморска висина. На таа висина треба да пронајдете снег и мраз, а не течна вода. Главно, кога на таа висина ќе останеме цел ден, водата во шишињата што ја носиме со нас почнува да замрзнува - вели планинарот.

Местри додава и дека тој на Алпите се искачувал многу пати и тоа и во текот на најтоплите денови. Вели дека повремено имало топење на снегот, но дека немало нешто слично на ова.

Лудовик Ренел, истражувач на глечери, пак, открива дека слично езеро се појавило на истото место и во 2015 година по топлотен бран, но дека не било ни приближно толку големо.

View this post on Instagram

To all the people claiming it was a fake or a photoshopped picture, a false flag or whatever... It’s very real, the glacier is in terrible shape and liquid water only accelerates the melting process... There’s now a lake at the base of Dent du Géant and Aiguilles Marbrées.... Keep sharing! My interview with @mblivetv can be found here! https://montblanclive.com/radiomontblanc/article/massif-du-mont-blanc-un-petit-lac-se-forme-a-plus-de-3000-m-daltitude-48453 #climbing #climber #climb #frenchalps #savoie #savoiemontblanc #hautesavoie #outdoors #globalwarming #mountaineering #mountains #mountain #montagne #montagna #montaña #montanhismo #mountaineer #alpinist #alpinism #alpinisme #alpinismo #alpi #alps #alpes #environment #savetheplanet #climatechange #montblanc @beal.official @millet_mountain @patagonia @blueiceclimbing

A post shared by Bryan Mestre (@bryanthealpinist) on


Ова не е изолиран случај

Езерото во себе има околу неколку илјади кубни метри вода и е широко десет, а долго 30 метри. Сепак, ова не е изолиран случај и речиси секоја година може да се пронајде езеро на речиси истото место.

Инаку, водата што се собрала треба да си го пронајде својот пат и да истече, а тоа веројатно не се случило бидејќи слојот мраз под водата е јак и не пропушта вода.

Кристијан Винсент, експерт за глечери, вели дека на глечерот Рошемелон, на границата меѓу Италија и Франција, во текот на 60-тите години се создало езеро кое се формирало неколку години.

- Најпрвин тоа било мало езеро, но почнало да расте без некој да забележи. На крајот стасало до 650.000 кубни метри вода и имало закана од излевање. Тогаш било издадено предупредување и била спроведена операција за празнење на езерото - објаснува Винсент и додава дека треба да се внимава на ваквите појави.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот