X
 19.12.2019 Култура

Сега можете бесплатно да гледате некои од краткометражните анимирани филмови номинирани за „Оскар“

Академијата за филмски уметности и науки го објави списокот со 10 краткометражни анимирани филмови номинирани за „Оскар“. Поголемиот дел од нив во моментов се достапни за бесплатно гледање.

Напомена: достапноста на овие кратки анимирани филмови е предмет на промена во кој било момент. Доколку сакате да ги гледате, направете го тоа што е можно побрзо и дефинитивно пред 13 јануари 2020 година, кога ќе бидат објавени номинациите за „Оскар“ и ќе бидат избрани само пет од овие краткометражни анимирани филмови.

„Hair Love“ - Метју А. Чери, Еверет Даунинг Џуниор, Брус В.Смит (САД)„Hors Piste“ - Лео Брунел, Лорис Кавалиер, Камил Џалаберт, Оскар Малет (Франција)„Kitbull“ - Росана Суливан (САД)„Sister“ - Сики Сонг (САД/Кина)„Uncle Thomas: Accounting for The Days“ - Реџина Песоа (Португалија/Канада/Франција)

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура