X
 20.05.2024 Технологија

Барем еднаш неделно исклучете го и повторно вклучете го мобилниот телефон - еве зошто

Секој треба да го рестартира својот паметен телефон барем еднаш неделно, односно софтверски да го ресетира, советува Американската национална сигурносна агенција (НСА).

Ресетирањето на софтверот се врши со исклучување и вклучување на уредот. Ова ќе ги затвори сите отворени апликации и ќе ја исчисти меморијата на уредот. Долгорочните податоци на хард дискот нема да бидат засегнати. Мекото ресетирање може да помогне во решавањето на некои проблеми со паметниот телефон.

Денешните функции на мобилните телефони нудат многу погодности. Но, ако не сте внимателни, би можеле да платите висока цена ако сајбер-криминалците и нивниот малициозен софтвер се најдат на вашите уреди. Затоа, препорачливо е редовно да го рестартирате паметниот телефон.

Безбедност на мобилниот телефон


Назад во 2020 година, најголемата сигурносна служба во САД - НСА објави водич за безбедноста на мобилните телефони. Заедно со неколку други вообичаени совети, им препорачува на корисниците редовно да ги рестартираат своите паметни телефони. Тука станува збор за неделен циклус. Како што се наведува во написот на новинската агенција „Асошиејтед прес“, оваа мерка не може трајно да ги спречи криминалците. Сепак, може да им отежне да ги добијат податоците од мобилниот телефон.

-Многу е важно да се постави дополнителна бариера против хакерите - вели Нил Зиринг од НСА.

Фактот дека треба да го рестартирате вашиот паметен телефон е делумно поврзан со промена во заедницата за хакирање. Од една страна, сајбер-криминалците сѐ повеќе користат таканаречени експлоатации со нула клик: наместо да ги измамат своите жртви да кликнат на злонамерна врска, тие користат методи кои не бараат активно учество на целната личност. Во исто време, безбедносните мерки на производителите се подобри. Ова го прави сè потежок чинот на трајно вградување на малициозниот софтвер длабоко во системот. Наместо тоа, хакерите претпочитаат да ги фрлаат своите нелегални пакети со податоци во кешот, каде што е потешко да се откријат и следат.

Сепак, оваа конкретна нова форма на хакирање не може да преживее со рестартирање на мобилниот телефон. Ова значи дека хакерите потоа ќе треба повторно да се обидат да го заразат уредот. Бидејќи многу луѓе ретко или никогаш не ги рестартираат своите паметни телефони, хакерите сè уште наоѓаат траен успех со овој пристап.

Особено во време кога сајбер-нападите стануваат сѐ почести поради глобалната политичка ситуација, корисниците на мобилни телефони треба да го послушаат советот на НСА. Можеби ова не се совршени решенија, но секако е подобро отколку воопшто да не се грижите за тоа.

Други препораки на НСА се оневозможување на функциите за следење локација, користење само официјални приклучоци и апликации од доверливи извори, редовни ажурирања на софтверот, исклучување на блутутот кога не се користи или избегнување јавни безжични мрежи.

Патем, ако мислите дека рестартирањето на паметниот телефон е премногу едноставно за да се уверите дека не ве следат, можете да користите уште поедноставно решение. Според НСА, доколку не сакате да ве прислушуваат или следат, само оставете го вашиот мобилен телефон дома.

Извор: n1info.hr

Фото: Freepik

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија