X
 22.09.2021 Култура

Филмови со Мерил Стрип - од најлош до најдобар

Мерил Стрип е актерска легенда - беше номинирана за „Оскар“ повеќе од 20 пати и има дури три златни статуетки. Не знаеме каде би ги складирала над 160-те награди што ги добила во текот на својата кариера.

Стрип е една од оние актерки со кои е лесно да се идентификуваш, таа е пристапна и не останува настрана кога станува збор за социјалната и политичката клима. Иконата на филмската индустрија, исто така, нема глумено само во еден жанр, ја видовме во многу филмови - оние со непобедлив буџет, па дури и од втора класа. Иако одигра главни улоги во филмските класици, исто така, глумеше во голем број просечни наслови. Ви пренесуваме филмови со Мерил Стрип од нејзините најлоши до нејзините најдобри достигнувања.

9. „Ѓаволица“Домаќинката Рут е заглавена во рутина, а помеѓу обврските за куќата и мајчинството не наоѓа ниту време ниту волја да има врска со нејзиниот еднакво незаинтересиран сопруг Боб. Тој, пак, ужива во љубовната афера со авторката на романтични романи Мери Фишер.

Критиките беа лоши за оваа комедија, па иако Стрип доби пофалби за изведбата, не беше доволно за филмот да не биде прогласен за целосно промашување.

8. „Пред и потоа“Драмата во режија на Барбер Шредер е со одлични актерски изведби на Мерил Стрип и Лијам Нисон. Тие ги глумат сопружниците Каролин и Бен, доктор и уметник, кои живеат обичен живот во мал град додека нивниот син Џејкоб не стане главниот осомничен за убиство на тинејџерка. Верувањата на родителите сега се дијаметрално спротивни, и додека Каролин сака да ја открие вистината за тоа како нејзиниот син бил вмешан во злосторството, Бен сака да го заштити по секоја цена - без разлика дали е виновен или не. Кога Бен конечно ќе дознае што се случило, семејството ќе се соочи со последно искушение.

Според критичарите, дури и одличните актери не можат да ги спасат слабото сценарио и слабите пресврти.

7. „Глинени гулаби“Еден од оние филмови чија актерска екипа ветува, но резултатот е целосен неуспех. Во филмот го следиме професорот Малери (Роберт Редфорд) кој ги мотивира своите студенти да направат нешто инспиративно со нивните животи. Аријан (Дерек Лук) и Ернест (Мајкл Пена) го разбираат ова со приклучување во војска и патување во Авганистан. Професор во Калифорнија во тоа време наидува на нов проблем, а во исто време се подготвува необичен настан во Вашингтон, каде што амбициозниот политичар (Том Круз) открива сочна приказна на новинарка (Мерил Стрип).

Заплетот беше критикуван од многу критичари, па дури и рејтингот на публиката не го спаси филмот.

6. „Во шумата“Овој мјузикл се врти околу пекарот (Џејмс Корден) и неговата сопруга (Емили Блант), кои не можат да имаат деца поради проклетството на некогаш убавата вештерка (Мерил Стрип). Тие одат во шумата во потрага по состојки за да ги отстранат злите магии и да ја вратат убавината на вештерките, бидејќи тоа е единствениот начин да добијат бебе. За време на нивното патување, ќе запознаат многу ликови од познати бајки, како што се Црвенкапа, Пепелашка и други, и секоја од нив има своја мисија.

Реакциите на овој понов филм беа навистина различни. Меѓу филмските критичари имаше и такви што ги пофалија изведбите и приказната, додека многумина тврдеа дека филмот не вреди за актерските имиња што се појавуваат.

5. „Ѓаволот носи Прада“Дали треба да напишеме нешто за оваа хит-комедија што стана омилена кај публиката? Иако не е најдобриот филм на Мерил Стрип, веруваме дека е еден од оние што ја привлекоа најшироката публика. Малку сатиричен, неодоливо забавен и полн со интересни сцени, овој филм стана еден од омилените филмови во првата деценија на 21 век. Заплетот се врти околу Енди (Ен Хатавеј), млада новинарка која бара работа во најголемиот моден магазин „Ранавеј“. Енди не знае ништо за модата или не обрнува многу внимание на тоа, што е неприфатливо за нејзината нова шефица Миранда Пристили (Мерил Стрип). Како ќе се снајде во овој свет на модата и колку ќе биде подготвена да се промени?

4. „Адаптација“Стрип глуми заедно со Николас Кејџ. Тој го игра Чарли Кауфман, сценарист кој секојдневно се бори со многу фрустрации, а во тоа не помага неговиот амбициозен брат близнак. Сепак, додека работи на адаптација на книгата од Сузан Орлеанс (Мерил Стрип), животот на Кауфман ќе стане уште бизарен, бидејќи тој ќе се заљуби во Сузан. Филмот освои „Оскар“ за споредна машка улога (Крис Купер), а доби и „Златен глобус“ за најдобра споредна машка и женска улога.

3. „Крамер против Крамер“Филмот почнува кога маркетинг-експертот Тед Крамер (Дастин Хофман) се враќа дома по исклучително успешниот работен ден и ја наоѓа својата сопруга Џоана (Мерил Стрип) како ги пакува куферите и го остава. Несреќна бидејќи ја занемарува, таа одлучува да го напушти. Тед смета дека е тешко да се снаоѓа сам во куќата со својот син, не знае како функционира нивното домаќинство бидејќи Џоана се грижела за сѐ. Тед поминува низ фаза на гнев, тага и неверување, а потоа полека ја прифаќа новата ситуација. Но, кога Тед и синот успеваат да го вратат својот живот во нормала, Џоана се враќа и бара старателство над детето.

Филмот освои „Оскар“ за најдобар филм, режија, сценарио и најдобар актер и актерка во главна улога. Станува збор за генијална семејна драма.

2. „Мостовите на округот Медисон“Култниот филм со Клинт Иствуд и Мерил Стрип беше вистинска мала филмска револуција во романтичниот жанр. Филмот ја следи љубовната приказна на фотограф кој треба да фотографира историски мостови во округот Медисон на работна задача. Таму запознава домаќинка чии деца и сопруг моментално се на пат, и тие двајца влегуваат во кратка, но многу интензивна љубовна врска.

1. „Изборот на Софи“Неколку години по завршувањето на Втората светска војна, младиот писател Стинго пристигнува во населбата Бруклин во Њујорк и се преселува во приземјето на една куќа на првиот кат на Полјачката Софи, која ги преживеала ужасите на Аушвиц, и нејзиниот партнер, њујоршкиот Евреин Натан, кој се претставува како биолог од „Харвард“. Односот на Софи и Нејтан е многу турбулентен поради неговите повремени испади, и Стинго станува нивниот најдобар пријател. Со текот на времето Софи и Стинго се зближуваат, а Натан станува сѐ повеќе и повеќе љубоморен. Како што се приближува до Стинго, Софи почнува да му раскажува за нејзиното страшно искуство во Аушвиц…

Мерил Стрип освои „Оскар“ за оваа улога, а филмот освои уште четири номинации. Заедно со Мерил игра одличниот Кевин Клајн.

Извор: Journal.hr
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура