X
 23.07.2020 Култура

Од Стивен Спилберг до Вуди Ален: Најдобрите филмови според режисерот Стивен Содерберг


Стивен Содерберг е режисер, сценарист, продуцент и актер кој многумина го сметаат за пионер на модерното независно кино. Oткако го направи својот голем пробив во 1989 година со објавувањето на „Секс, лаги и видеоленти“, Содерберг продолжи да работи и да создава доста плодни дела.

Откако режирал 28 долгометражни филма од појавувањето на најголемата сцена, Содерберг стана најмладиот режисер што освои „Златна палма“ на Канскиот филмски фестивал, 9 номинации за „Оскар“, од кои освоено седум, и изгради дефинитивен стил на снимање со карактеристична кинематографија и неконвенционални формати на филмови.

Со алтернативно гледиште за состојбата на киното, Содерберг ги открива неговите најомилени филмови во едно интервју, раскажувајќи што ја инспирирало неговата креативна визија.

„Сите луѓе на претседателот“ - Алан Пакула, 1976 година
„Ени Хол“ - Вуди Ален, 1977
„Граѓанинот Кејн“ - Орсон Велс, 1941„Прислушување“ - Френсис Форд Копола, 1974
„5.000 прсти на д-р Ти“ - Рој Роланд, 1953„Кум“ - Френсис Форд Копола, 1972
„Кум II“ - Френсис Форд Копола, 1974„Ајкула“ - Стивен Спилберг, 1975
„Последната кинопретстава“ - Питер Богдановиќ, 1971
„Булевар на самракот“ - Били Вајлдер, 1950„Третиот човек“ - Керол Рид, 1949Извор: Faroutmagazine.co.uk
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура