X
 24.08.2021 Култура

Десет животни правила на Чарлс Буковски

Далеку од тоа дека Буковски може да ни биде гуру за самопомош со неговиот начин на живот, но некои негови совети може да ни помогнат.

1. Пречесто сме оптоварени со одлуките што да правиме со животот или што ќе ни одобри фамилијата. Заборавете на тоа што мислат другите. Најдете го она што го сакате и правете го до смрт!

2. Немојте да бидете строги кон себе, од животот го добивате она што давате, а понекогаш сѐ што е потребно е подобра перспектива.

3. Не заборавајте да полудите барем еднаш. Животот е прекраток за да останеме нормални и цели на тој пат, пуштете ја косата и дозволете си да полудите.

4. Бидете слободни!

5. Никого не го интересира вашиот сон за решавање на проблемите со гладот во светот. Што направивте со гладно лице на пат кон решавање на проблемот?

6. Не можам да ви опишам колку пати сум се чувствувал вака и сум преживеал.

7. Никогаш не е доцна да си ја спасите душата.

8. Единствено нешто што е важно е колку добро одите низ оган.

9. Запомнете, сите ќе умреме.

10. На земјата сме за да се смееме на можностите и да живееме толку добро што смртта ќе се плаши да нѐ земе.

Извор: ddl.rs
Насловна фотографија: Wikipedia
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура