X
 25.07.2018 Култура

Кога бев дете со Владимир Плавевски: Борче Шкембарот секогаш водеше сметка некој да не ме задева оти бев гордост на училиштето

Уште како дете читав многу книги и писателите ми беа преумни луѓе што знаат сè. Фотографите ме фасцинираа со своите масивни, чудни фотоапарати и ги сметав за маѓепсници оти ми крадеа дел од секојдневието со нивните фотографии

Некој го познава како писател, друг како фотограф, трет како доктор – ОРЛ-специјалист. Владимир Плавевски е сестран човек, автор кој творел за различни генерации и различни жанрови. „Динга стоп“ е негова последна книга за деца, која токму во неговото Ново Маало ќе биде промовирана денес…

За неговото детство читајте на Деца.мк

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура