31.03.2023 Живот

Психолозите сметаат дека секој има барем 12 информации што никогаш нема да ги открие. Колку тајни криете вие?

Спектарот на информации што човек ги крие од другите луѓе може да биде разновиден: од ситни кражби во продавница кога сте биле дете до афера за една ноќ од која се срамите.

Експертите утврдиле дека постојат 36 области во кои најчесто имаме тајни, а секој од нас може да се пронајде во 12 од нив.

Некои тајни се исклучително штетни бидејќи предизвикуваат срам, додека други можат да бидат извор на сила. Одговорот на прашањето зошто криеме нешто, ни овозможува да излеземе од кругот на опсесивното размислување за таа тајна.

На долг рок, тајните можат да бидат штетни, и психолошки и физички, а како што заклучуваат психолозите Мајкл Слепијан и Алекс Кох, не ни штети тајната, туку размислувањата поврзани со неа и опсесивните негативни мисли.

Кои тајни ги чуваме?

Тајните што ги чуваме не мора да бидат екстремни.

Некои луѓе ќе ги задржат за себе своите политички или религиозни убедувања, особено ако веруваат дека другите во нивната околина не ги делат истите вредности.

Некои луѓе никогаш нема да ја откријат својата финансиска состојба без разлика дали имаат помалку или повеќе отколку што мислат другите.

Исто така, сексуалната ориентација често може да биде строго чувана лична тајна.

tajna
Фото: Freepik

Некои тајни не се штетни бидејќи не засегаат никого. Но, некои може да предизвикаат значителен товар и тие се оние што ни штетат со текот на времето.

Психолозите Слепија и Кох спровеле серија студии и откриле дека тајните што ги чуваат луѓето можат да се поделат во неколку основни категории: од неверство до незадоволство од работата и романтични желби, до трауматски искуства и необични хобија. Најмногу ни штетат тајните околу кои развиваме опсесивни мисли.

Три димензии на тајните

Истражувачите идентификувале три димензии што подетално ја опишуваат секоја тајна:

1. Неморалност: некои тајни се однесуваат на однесување што може да се опише како неморално: повредување друга личност, кражба и други форми на кршење на законот. Оваа димензија нема тајни што се однесуваат на необични хобија, одредени чувства кон работата или тајни амбиции.

2. Врски: луѓето генерално ги чуваат деталите од нивната романтична врска за себе. Тајните што спаѓаат во оваа димензија се романтичните желби, неверствата и сексуалното однесување генерално.

3. Увид: на работа често имаме можност да чуваме тајни кои всушност се доверливи информации и ние разбираме зошто не смееме да им ги откриеме на другите.

Важно е да се разбере тајната

Чувањето тајни најмногу ја повредува личноста што ја чува тајната бидејќи постојано се навраќа на неа. Истражувачите посочуваат дека најдобриот начин да се олесни товарот на тајната е да се најде причината. Кога ќе разбереме зошто нешто не споделуваме со другите, престануваме да се опседнуваме со тоа. Врз основа на овој заклучок, психолозите развиле едноставна вежба која му помага на човекот да ја стави својата тајна во одреден контекст и да ја разбере причината поради која ја крие.

Од учесниците во истражувањето било побарано да размислат за следните три изјави поврзани со трите димензии на тајноста за секоја тајна што ја чувале.

- Не повредувам никого ако ова остане тајна. (Неморалност)
- Оваа тајна штити некого. Сигурен/а сум во тоа. (Врски)
- Ја разбирам оваа тајна и разбирам зошто ја чувам. (Увид)

Испитаниците што го направиле истражувањето изјавиле дека имале помалку негативни мисли и се чувствувале подобро во текот на наредната недела, што укажува на тоа дека подоброто разбирање на причината за тајност ги намалува нејзините штетни ефекти.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik