X
 01.01.2020 Култура

Најдобрите книги и филмови за 2019 година според Барак Обама

2020 година е на прагот, така што луѓето прават листи од работите што ги правеле за забава во годинава што изминува. Но, една од најдобрите листи е на поранешниот американски претседател Барак Обама.

Обама ја почнал традицијата да пишува годишни листи за читање книги во 2009 година, но неколку години направил пауза додека бил во Белата куќа затоа што немал многу време да чита. Сега повторно има повеќе време да чита, па дури и на листата додаде препораки за филмови.

- Како што завршува 2019 година, сакам со вас да ја споделам мојата годишна листа што ми ја направи минатата година повесела. Денес ќе почнеме со книги, а подоцна доаѓаат и филмовите и музиката. Се надевам дека ќе уживате во нив колку што уживав и јас - напиша Обама на својот твитер-профил.

Омилени книги за 2019 година

„The Age of Surveillance Capitalism: The Fight for Human Future at the New Frontier of Power“, Шошана Зубоф
„The Anarchy: The Relentless Rise of the East India Company“, Вилијам Далримпл
„Furious Hours: Murder, Fraud, and the Last Trial of Harper Lee“, Кејси Кеп
„Girl, Woman, Other“, Бернардин Еваристо
„The Heartbeat of Wounded Knee: Native America from 1890 to the Present“, Дејвид Труер
„How to Do Nothing: Resisting the Attention Economy“, Џени Одел
„Lost Children Archive“, Валерија Луисели
„Lot: Stories“, Брајан Вашингтон
„Normal People“, Сели Руни
„The Orphan Master's Son“, Адам Џонсон
„The Yellow Housе“, Сара М. Брум
„Say Nothing: A True Story of Murder and Memory in Northern Ireland“, Патрик Раден Киф
„Solitary“, Алберт Вудфокс
„The Topeka School“, Бен Лернер
„Trick Mirror: Reflections on Self-Delusion, Џиа Толентино
„Trust Exercise“, Сузан Чои
„We Live in Water: Stories“, Џес Волтер

За фановите на спортот


„A Different Way to Win: Dan Rooney's Story from the Super Bowl to the Rooney Rule“, Џим Руни
„The Sixth Man“, Андре Игуодала

Омилени филмови и ТВ-серии за 2019 година:

„American Factory“
„Amazing Grace“
„Apollo 11“
„Аsh Is Purest White“
„Atlantics“
„Birds of Passage“
„Booksmart“
„Маrriage Story“
„Parasite“
„The Souvenir“
„Diane“
„The Farewell“
„Ford v Ferrari“
„The Irishman“
„Just Mercy“
„The Last Black Man in San Francisco“
„Little Women“
„Transit“

ТВ-серии

„Fleabag: Season 2“
„Unbelievable“
„Watchmen“
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура